Цирки

Основою циркового мистецтва вважається демонстрація незвичайного (ексцентрика) і смішного; характерною приналежністю сучасного цирку є демонстрація фокусів, пантоміми, клоунади, репризи, виняткових здібностей, часто пов’язаних з ризиком для життя та здоров’я, дресирування тварин. Циркова трупа може як постійно базуватися в місті і мати певну будівлю – стаціонарний майданчик, так і бути пересувною (цирки-шапіто).
Циркова постановка складається з прологу, циркової програми та епілогу. Головними складовими циркової програми є циркові номера, а саме: гімнастика, акробатика, жонглювання, дресирування, ілюзіонізм, клоунада тощо.
У кожного з цих номерів є автор, який має право на отримання авторської винагороди. Крім того, будь-який цирковий номер виконується під музичний супровід, автори якого теж повинні отримувати винагороду.
Діяльність цирків, а саме проведення циркових вистав повинна здійснюватися з дотриманням авторських прав. Керівник цирку повинен врегулювати питання виплати авторської винагороди з ДО УААСП, як з організацією колективного управління авторськими правами.
Виплата авторської винагороди розраховується виходячи з норм Постанови Кабінету міністрів України №72 «Про затвердження мінімальних ставок винагороди (роялті) за використання об’єктів авторського права і суміжних прав» від 18 січня 2003 р. та залежить від кількості відділень в цирковій виставі.

Публічне виконання творів у циркових програмах Авторська винагорода*

по даній ставці за публічне виконання програми, що складається з творів, які охороняються і не охороняються авторським правом, розраховується по повній ставці, передбаченій даним Положенням
при платному вході при безоплатному вході
Циркова програма
(Додаток 1, п. 17)
1 %
(за всю программу)
2,5%
від загальної суми витрат організатора на проведення заходу
або
1%
від доходів, одержаних з того виду діяльності, у процесі якої відбувається використання творів,
а у разі відсутності таких доходів
Якщо, окрім основної циркової програми є другий відділ, то додатково сплачується за
Пантоміма, феєрія, балет, що тривають не менше ніж протягом одного самостійного відділу в цирковій програмі
(Додаток 1, п. 18)
1%
(за кожний відділ)
Сюжетний атракціон, що триває не менше ніж протягом одного самостійного відділу в цирковій програмі
(Додаток 1, п. 19)
1%
(за кожний відділ)
Оригінальна музика, написана спеціально для супроводження циркової пантоміми, феєрії, балету, атракціону, що триває не менше ніж протягом одного самостійного відділу
(Додаток 1, п. 20)
0,5%
(за кожний відділ)
На концертах з інших, крім зазначених у пункті 1, творів, у тому числі на театралізованих, естрадних і новорічних ялинкових виставах, балах, шоу, програмах вар’єте й т.п.
(Додаток 1, п.16)
5%
від суми валового збору, одержаного від продажу квитків

* Ставки винагороди (роялті) нараховуються як відсоток суми валового збору, що надходить від продажу квитків за публічне виконання одного твору або програми, чи доходів, одержаних з того виду діяльності, у процесі провадження якої відбувається
використання творів, а у разі відсутності таких доходів – загальної суми витрат на проведення заходу, під час здійснення якого відбувається використання твору літератури і (або) мистецтва.

Примітки:
• За виконання циркових новорічних ялинкових вистав, якщо вони спеціально створені для цирку, застосовуються мінімальні ставки винагороди (роялті), встановлені пунктом 18 Додатка. Якщо у вартість квитків на новорічні ялинкові вистави та аналогічні заходи включається вартість подарунків, при нарахуванні винагороди (роялті) вартість подарунків із суми валового збору виключається.
• Мінімальні ставки винагороди (роялті) за циркову програму, встановлені пунктом 17 Додатка, застосовуються у разі, якщо її виконання здійснюється на арені цирку чи концерт складається тільки з циркових номерів. В інших випадках винагорода (роялті) авторам циркових виступів у складі збірної програми нараховується за мінімальними ставками, встановленими пунктом 16 Додатка.
Для укладення договору чи консультацій ви можете звертатись за вказаними контактами:

Головний спеціаліст
відділу по роботі з користувачами «малих прав»
управління зборів авторської винагороди
Дарина Рачитська
dasha.rachytska@uacrr.gov.ua
тел.: (044) 235-32-88
тел. моб.: +38-067-506-4367
тел. моб.: +38-093-611-367