Власникам авторських прав

Що таке колективне управління правами?

Якщо ви автор (чи інший власник авторських прав – спадкоємець, видавець) музичного, літературного або іншого твору мистецтва чи науки, за Законом України «Про авторське право і суміжні права», за кожне комерційне відтворення своєї інтелектуальної власності ви повинні отримувати авторську винагороду від того, хто використовує ваш твір. При цьому комерційним відтворенням вважається публічне виконання, копіювання на фізичних носіях, поширення в Інтернеті, за допомогою засобів масового сповіщення та інші способи використання з метою отримання прибутку.

В Україні, як і в усьому світі, існує загальноприйнята і законно обгрунтована практика збору і відрахування роялті уповноваженими організаціями колективного управління авторськими правами (ОКУ). Організації колективного управління – некомерційні структури, які виконують роль посередника між власниками авторських прав і тими, хто використовує їх твори. Механізм функціонування ОКУ полягає у підписанні договорів з користувачами (телеканалами, радіостанціями, провайдерами інтернет-послуг, публічними закладами тощо), за умовами яких ті зобов’язуються щомісяця перераховувати авторську винагороду у встановленому законом розмірі на рахунки ОКУ. Зібрані кошти потім розподіляються між авторами, які передали свої майнові права в управління ОКУ на основі авторського договору, відповідно до складених списків фактично використаних творів. Таким чином, автору немає необхідності укладати окремі договори з власником, скажімо, кожного кафе, в якому грає його музика. Досить звернутися до ОКУ із запитом про реєстрацію твору, і підписати авторський договір.

Ознайомитися з процедурою укладення авторських договорів з кожною категорією правовласників, стандартними бланками договорів та іншими подробицями можна на спеціально відведених сторінках сайту або зв’язавшись з нашим фахівцем (координати шукайте в розділі «Контакти»).