Про різницю між авторським свідоцтвом і реєстрацією твору в УААСП

Шановні автори! Останнім часом в ДО УААСП надходить все більше запитів з приводу «реєстрації авторських прав», а тому ми маємо роз’яснити для вас дану ситуацію, і проілюструвати, чим відрізняється реєстрація авторських прав на твір від, власне, реєстрації свого твору в Українському агентстві з авторських та суміжних прав.

Важливо розуміти, що згідно Закону України «Про авторське право і суміжні права»
«…Авторське право на твір виникає внаслідок факту його створення. Для виникнення і здійснення авторського права не вимагається реєстрація твору чи будь-яке інше спеціальне його оформлення, а також виконання будь-яких інших формальностей».

Ця норма діє фактично у всьому світі і зветься «презумпцією авторства». Таким чином, зафіксований на будь-якому матеріальному носії твір (нехай це буде навіть клаптик паперу з написаним віршем, чи ж то жорсткий диск, на якому є запис пісні, промови чи лекції тощо) вже є першим і незаперечним свідоцтвом авторства, після котрого будь-яка наступна реєстрація авторських прав буде лише необов’язковою формальністю. Фактично, цей матеріальний носій, в разі необхідності, може стати і першим доказом в судовій справі про порушення авторських прав.

Тим не менш, якщо Вам все ж хочеться мати авторське свідоцтво на свій твір, можете пройти нескладну і недорогу процедуру реєстрації, котра – важливо! – здійснюється в Департаменті інтелектуальної власності Міністерства економічного розвитку і торгівлі (МЕРТ). Загалом за одностайною думкою експертів таке свідоцтво має переважно моральну цінність – «монетизувати» такий документ неможливо. Щоправда, авторське свідоцтво також може стати важливим аргументом в судовому розгляді. А крім того, трапляється, що при передачі прав на твір, особливо в тому випадку, якщо мова йде про використання твору за кордоном або передачу прав іноземним правовласникам, від Вас дійсно може вимагатись наявність даного сертифікату. Тож практичне значення авторське свідоцтво теж має. І хоча подібне застосування документу є досить таки рідкісним, його отримання ніколи не буває зайвим. Відповідні бланки заяв ви можете знайти за посиланням. Довідки з питань ІВ в МЕРТ надаються за номером (044) 596-67-54 (58).

Але ні в якому разі не слід плутати авторське свідоцтво від МЕРТ, з реєстрацією ваших творів, котру проводить ДО УААСП. Принципова різниця між реєстраціями – на відміну від авторського свідоцтва, УААСП дає безпосередню можливість отримувати винагороду за свій твір. Головна для цього умова – композиція вже повинна публічно виконуватись (в кафе, ресторані, на концерті, на радіо тощо). Якщо авторське свідоцтво лише засвідчує факт вашого авторства, то реєстрація музичного твору в УААСП є найнадійнішим шляхом до отримання роялті за публічне виконання вашої композиції – не тільки в межах України, але й на території більшої частини світу.

Це стає можливим завдяки тому, що діяльність УААСП включає реєстрацію творів в міжнародній базі даних творів (WID) і захист авторських прав у договірному і судовому порядку. Лише при реєстрації в базі ДО УААСП українському авторові присвоюється унікальний IPI-код – особистий номер в глобальній світовій базі авторів, завдяки котрому його твори зможуть ідентифікувати в будь-якій з 239 країн-членів CISAC і нарахувати роялті за виконання твору в цих країнах. Така реєстрація є в УААСП безкоштовною. Бланки заяв на авторський договір ви можете знайти за посиланням. Телефон Управління по роботі з правовласниками – (044) 234-06-79.

Тож можемо ще раз порадити – не забувайте захищати свої твори в усі можливі способи, як шляхом звернення за авторським свідоцтвом в МЕРТ, так і через реєстрацію в УААСП, котра дозволить вам отримувати заслужену винагороду за свою творчість.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *